French Press Filtre Kahve Nasıl Hazırlanır?
26 Kasım 2020 Perşembe
0

French Press Filtre Kahve Nasıl Hazırlanır?

French Press dünden bugüne duruşu, görünüşü ve kolaylığı ile insanların en çok tercih ettiği kahve makinesi unvanını almıştır. İnsanların kahveye olan bağımlılığını çok daha sanatsal bir şekilde ortaya atan French Press’in kullanımı oldukça kolaydır. Cezve gibi ocak, kahve makinaları gibi de elektrik istememesi bu kolaylığa öncülük eden nedenlerden biridir. French Press’i kullanmak için ihtiyacınız olan tek şey sıcak su olacaktır. Kullanımının yanı sıra French Press’in taşıma kolaylığı da bulunmaktadır. İstediğiniz yere istediğiniz an çok da yer kaplamadan taşıyabilir ve kahvenizi dilediğiniz yerde içebilirsiniz. Peki adıyla, görüntüsüyle, kolaylığı ve rahatlığıyla kendini duyurmuş French Press’in adı nereden geliyor?

French Press Adı Nereden Geliyor?

Bu eşsiz makinenin derin hikayesinin başlangıcı Fransızların kahve çekirdeklerini kırıp üstüne sıcak su ekledikten sonra üste çıkan kahve parçalarını aşağı doğru itmesi ile ortaya çıkıyor. Bu French Press’in ortaya çıkışındaki ilk hikaye diyebiliriz. Başlangıçta o zamanların ürünleri (küçük bakır tencereler, bardaklar) ile yapılan bu işlem zaman geçtikçe çok daha estetik bir hal almaya başlıyor. Zamanla belli bir kalıplaşma ve şekle girme haline gelen French Press konusunda ki ilk adım tabii ki herkesin tahmin edebileceği üzerine İtalya’dan geliyor.  1929 Yılında French Press ile ilgili ilk düzenlemeyi yapan kişi Milanolu tasarımcı Attilio Calimani oluyor. O dönemde bu estetik makinayı French Press olarak anmasalar bile 1958 yılında son defa düzene sokularak bu isim ile hitap edilmeye başlanıyor. Peki birçok estetik hale girmiş ve İtalya’dan tüm dünyaya adını duyurarak gelmiş French Press ile filtre kahveyi nasıl yapabiliriz?

French Press ilk bakıldığında akıllara ‘’nasıl yapılacak’’? sorusunun izlenimini bıraksa bile çalışma şekli oldukça basittir. Öncelik olarak French Press içerisinde koyduğunuz kahvenin üzerine sıcak su ekleyerek başlıyoruz. Sıcak su ekleme aşamasını tamamladıktan hemen sonra Franch Press’in üzerinde bulunan aparatı aşağıya doğru iterek kahvenizi içmeye hazır bir hale getirmiş oluyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta, Franch Press üzerindeki aparatı aşağıya iterken oldukça yavaş bir şekilde itmek olacaktır. Bunu yapıyor olmamızın nedeni kahvenin demlenmesine izin vermektir. Bakıldığında yapımı oldukça kolay gözükebilir ama aslında French Press ile filtre kahve yapımı oldukça sanat isteyen bir iştir. Aletin içine koyacağınız kahvenin ölçüsünden boyutuna, suyun sıcaklık seviyesinden bekleme süresine kadar disiplin gerektiren bir iştir. İşte tam da bu nedenle yapılan her kahveyi beğenmeyebiliriz. Buradaki konu French Press yani makine değil, kahveyi yapan kişi olacaktır. Bu Franch Press’te filtre kahvenin kabaca yapım aşaması denilebilir. Her işte olduğu gibi filtre kahve yapımının da birtakım incelikleri bulunuyor. Peki nedir bu incelikler?

French Press Kullanımındaki İncelikler

French Press ile filtre kahve hazırlama aşamasında kahve miktarı ayarlamak oldukça önemli detaylardan biridir. Satın alacağınız French Press makinelerinde içerisinde yazan bir ölçek göreceksiniz. İşte bu ölçek sayesinde kahve miktarınızın ayarlamasını oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ölçek kullanmadan yapmak istiyorsanız kişi başı için bir yemek kaşığı kahve ölçeğine uyum sağlayabilirsiniz. Sıra kahvenizin suyunu ayarlamaya geldi. Suyunuzun sıcaklığını ayarlamak amacı ile 85 santigrat derecenin üzerine çıkmamalıdır. Burada çoğu zaman yapılan bir hataya değinmek isteriz. Su kaynadığı an kahvenizin içerisine ekleme yapmayın. Derecesini kesinlikle ölçmelisiniz. Kahve suyunun sıcaklığının önemli olmasının nedeni şudur. Fazla sıcak bir suda kahve yanar, orta sıcaklıkta bir suda ise kahveniz erimez. French Press ile filtre kahve demleme de uygulayabileceğiniz iki taktik bulunmaktadır. Bunlardan biri makinenizi ortasına kadar su ile doldurarak tahta bir kaşıkla bir kere karıştırmak. Bir diğeri ise suyu ekleme sırasında saat yönü veya tam tersi olacak şekilde her kahve parçacığını ıslatacak şekilde çevirmek. Tüm işlemleri tamamladıktan hemen sonra yapmamız gereken tek şey kalıyor. 4 Dakika beklemek. 4 dakika kuralı bu işlem sırasında oldukça önemli bir konudur. Neden 4 dakika? Dediğinizi duyar gibiyim. 4 dakika bekliyor olmamızın nedeni bir kahve parçacığının suyun içerisinde çözünmesi için gerekli zaman dilimidir. Dört dakika kuralı birçok kişi tarafından göz ardı edilse de uyulmadığı taktirde kahvenizdeki farkı fark edeceksiniz.

Atlantik Coffee

Yayınlanma: 26 Kasım 2020 Perşembe ~ 26 Kasım 2020 Perşembe

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme