Her Yudumda Şifasını Hissedeceğiniz: Bitki Çayları
26 Kasım 2020 Perşembe
0

Her Yudumda Şifasını Hissedeceğiniz: Bitki Çayları

Kokusu evimizin her bir köşesini saran bitki çayları sadece kokusu ile değil aynı zamanda sağlığa faydaları ile de yakından bilinmektedir. Bitki çayları tadı, kokusu ve faydaları ile birlikte birçok çeşide ayrılmaktadır. Üç grup altında birçok seçenek olarak karşımıza çıkan bitki çayları, meyve çayları ve yeşil çayları bu alt grupta ayırabiliriz. Bitki çayları kategorisinde hemen hemen her mevsim ihtiyaç duyduğumuz ve bir çoğumuzun bildiği çaylar yer alıyor. Bunlar; ıhlamur, ada çayı, nane limon çayı, papatya çayı ve rezene çaylarını örnek verebiliriz. Meyve çayı ise bitki çaylarına kıyasla daha tatlı, daha aromalı çay çeşididir. Bunlara örnek olarak; kuşburnu, elma, çilek ve ahududu gibi orman meyvelerinden yapılmış olan çay türüdür. Bir de bir çoğumuzun evinde bulunan hem bitki hem de meyve karışımından üretilmiş olan şifalı kış çayları vardır. Naneli limonlu yeşil çayı bu çay çeşidine örnek olarak verebiliriz.

Evinde bitki çayı olmayan kişi sayısı günümüzde oldukça azdır. Kimileri kışın acımasızlığından korunmak için içer, kimi kahve ve çay sevmediği için bitki çayına yönelmiştir. Kiminin derdi ödem atmak olur, kimi de bir bardak bitki çayı ile ruhunu sakinleştirmek ister. Her yudumda huzurun ve şifanın sizlerle olduğu bir çay…kulağa sihir gibi geldiğinin farkındayız. Bir bitki çayı bunların hepsini nasıl yapacak? demeyin. Kış aylarının hoyrat zamanlarında hastalandığımız zaman da doktora gideriz ve doktor bize almamız gereken ilaçların yanında bitki çayı içmemizi önerebilir. Hiçbir ilaç doğal yöntemden daha faydalı ve daha kalıcı olmayacaktır. Çok sinirlendiğimizde bizleri sakinleştirmesi için aldığımız hiçbir şey bir bardak rezene kadar sakinleştirmeyecektir sizleri.

Bu noktada unutmamalıyız ki hiçbir ilaç bitki çayı ile aynı dengede değildir. İlaç yerine bitki çayını, bitki çayını ise ilaç niyetine kullanmamalıyız. Fakat şöyle bir durum var. Birbirinden faydalı bitki çaylarını hasta olmadan önce tüketmeniz demek hasta olmayacağınızın da habercisi demektir. Depresyondan baş ağrısına hatta ve hatta mide bulantısına kadar birçok konuda faydası bulunan bitki çayları özellikle annelerimizin vazgeçilmezidir. Yeterli miktarda tüketilen bitki çayı diyet süreçlerinizi de birebir destekliyor. Bizim dönemimizin değil de daha çok anne ve anneanne dönemlerinin bitki çaylarına düşkün olduğunu hepimiz az çok anlamışızdır. Bunun nedeni kültürümüz. Eskiden sağlık alanında bugün ki kadar büyük bir gelişme yaşanmaması ve ilaçların henüz bulunmamış olması kişileri doğal şeylere yöneltiyordu. Bu yönelimin sonucunda şifalı otlar, şifalı bitkiler adı altında hastaların dertlerine deva olunmaya başlandı. Geçmişten günümüze aktarılarak gelen bitki kültürü bugün bizlere ve belki de bizlerin çocuklarına da yerleşmiş durumda. Peki bu nesilden nesile aktarılan bitki çaylarının yararları nedir?

Gençliğin İksiri

Halk arasında gençlik iksiri olarak bilinen beyaz çay metabolizmayı hızlandırmada birebir diyebiliriz. Kilo vermenize yardımcı olan ve aynı zamanda yağ üretimi üzerinde baskıcı bir etki oluşturan beyaz çay, kanser hastalığını da önlüyor. Nasıl mı? Kanser oluşumundaki serbest radikalleri azaltarak başa çıkmada olukça büyük bir rol oynuyor.

Mikrop Savaşçısı

Kışın en bilinen ve en vazgeçilmez bitki çayı olan ıhlamur evlerimizden hiçbir zaman eksik olmaz. Kimi zaman üşüdüğümüzde bile içimizi ısıtması için içtiğimiz ıhlamur, bağışıklık sistemimizi güçlendirmekte birebir. Yararı saymakla bitmek tükenmek bilemeyen ıhlamur, bağışıklık sistemimizi de oldukça güçlendiriyor. Ağrı kesici özelliğinin yanı sıra boğazdaki iltihabı giderici özelliği ile de tahrişlerin giderilmesine yardımcı oluyor.

Depresyon Karşıtı

Mikroplara ve hastalıklara iyi geldiği kadar ruhsal bozulmayı da düzenlemeye yardımcı bir biti papatya çayı…Sinirlerin yatıştırılmasında, uyku problemlerinin giderilmesinde rol oynayan papatya çayı, özellikle kadınların regl dönemlerinde sancıların yatıştırılması açısından en büyük yardımcı diyebiliriz. Sadece depresyon değil aynı zamanda mide yanması, ülser gibi birçok rahatsızlığında önünde geçerek engelliyor. Papatya çayı konusunda dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bulunuyor. Bilindiği üzere papatyanın birçok zehirli çeşidi bulunuyor. Bu noktada papatya çayını, yapımında güvenebileceğim bir yerden almalı ve tercih etmeliyiz. Doğal antidepresan olarak nitelendirdiğimiz papatya çayı çocuklar için de gönül rahatlığı ile tercih edilebilir. Bebeklerde gaz spazmlarının giderilmesinde papatya çayını tercih edebilirsiniz.

Atlantik Coffee

Yayınlanma: 26 Kasım 2020 Perşembe ~ 26 Kasım 2020 Perşembe

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme