Soğuk Havaların En Sıcak Tercihi: Salep
26 Kasım 2020 Perşembe
0

Soğuk Havaların En Sıcak Tercihi: Salep

Kış döneminin en vazgeçilmez içeceklerinden biri olan Salep, insanlar tarafından oldukça samimi bir içecek olarak görülür. Hiçbir içecek samimi olur mu? Demeyin. Salep, yumuşak tadı, kışın içildiği an içimizi ısıtan hali ile bizlere samimiyeti hatırlatır. Yumuşak bir şeker endamında olan Salep damaklarımızı şenlendiren ve en çok tercih edilen kış içeceklerinden biridir. Tadı ve yumuşaklığının yanı sıra sağlığımız açısından da birçok faydası bulunan Salep, Orkide çiçeklerinden elde edilir.

Bronşit, mide hazımsızlığı gibi sağlık sorunlarına iyi geldiği bilinen salep, iştah açması ve zihin güçlendirmesi ile de bilinir. Belki de annelerin çocuklarına en çok içirmeye çalıştığı içecekler arasında yer almaktadır. Bizlere enerji sağlayan bir içecek olmasının nedeni salebin karbonhidrat içeriyor olmasıdır. Kadınların en sancılı regl döneminde birebir kurtarıcı olması ile de bilinmektedir. Vücut sıcaklığına iyi gelen salep bu nedenle en çok kış aylarında tercih edilmektedir. Salebi bizce en özel kılan şeyi ise kokusu. Salebin kendine özgü iç ısıtan bir kokusu bulunuyor. Salep hakkında bilimsel bir bilgi vermek gerekirse kış aylarında en çok tüketilen sıcak içecekler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Soğuk havalarda oluşan grip ve nezle gibi hastalıklara karşı da oldukça koruyu bir etkisi bulunuyor. Bu ve buna benzer hastalıklarda dolayı oluşan boğaz ağrısına da ilaç oluyor. Tahriş olan boğazımızın yumuşamasını sağlıyor. Salebin az bilinen özelliklerinden birisi de kilo verdiriyor olması. Evet yanlış duymadınız. Bu lezzetli içecek kilo vermemize de yardımcı oluyor. Biliyorsunuz ki Salep denilince aklımızda oluşan ilk şeylerden biri tarçın oluyor. Bu eşsiz lezzetin üzerine biraz da tarçın eklenince vazgeçilmez bir hale dönüşüyor. Özellikle bu iki sağlıklı tat yan yana geldiğinde sağlığa çok daha büyük bir ölçü de katkısı oluyor. Tarçın bilindiği üzere tatlı severlerin krizlerini durdurmaya yarıyor. Bu dengeleyici besin salebin üzerine eklendiği zaman küçük çaplı tatlı krizlerimizi önleyerek fazladan kalori almamızı engelliyor. Salep ve tarçın ikilisi bir araya geldiği kişide uzun süre tokluk hissi olmasını sağlıyor. Peki bu damaklarımızı süsleyen, sindirim sistemimize iyi gelen ve kışın sert zamanlarından bizleri şefkatle koruyan salep nasıl keşfedildi?

Salebin Tarihçesi

Günümüzde hemen hemen herkesin evinden eksik olmayan ve kış aylarımızda bizlere şifa gibi gelen salebin geçmişi en az 3000 yıla dayanıyor. Salep bilindiğinin aksine sadece içecek olarak kullanılmamıştır. Tarihten tutun ta ki ticarete kadar birçok alanda salebin izlerini görebiliriz. Salebin bizim kültürümüzde yer edinmesi ise 8.yüzyıla dayanıyor. Türklerin İslamiyet’i kabul ettiği zamana dayanan salep bildiğimizden çok daha fazlası. Şarap ve alkolün yasaklanmasının üzerine yaz aylarında şerbet ve şıra tüketimi gerçekleştirilirken, kış aylarında ise boza ve salep tüketimi gerçekleşmiştir. Mis gibi tarçın kokusu eşliğinde tükettiğimiz saleplerin nasıl yapıldığını biliyor muyuz? Hadi gelin öğrenelim.

 

Salep Nasıl Yapılır?

Salep, Orkideler ailesinden birçok çeşidin köklerinden elde edilen tozlar ile elde edilir. Salepgiller familyasından salep, otsu bir bitkidir. Salep bitkisi birçok isimle karşımıza çıkabilir. Bunlardan bazıları çam çiçeği, salep orkidesi, orkide gibi isimlerdir ve bu bitkinin kökünde 2 adet yumru bulunmaktadır. Salep bitkisi toprağın altındaki yumrulardan toplandıktan hemen sonra haşlanıp gölgede kurutularak elde edilir. Bu işlemden hemen sonra ise toz haline getirilir. İsteğe göre sade bir şekilde kalır veya tarçınla da karıştırılarak harman yapılabilir. Süt eşliğinde uzunca bir süre kazanda kaynatıldıktan hemen sonra içilmeye hazır hale gelir.

Atlantik Coffee

Yayınlanma: 26 Kasım 2020 Perşembe ~ 26 Kasım 2020 Perşembe

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme