Sonbahar Aylarının Vazgeçilmezi: Kahve
26 Kasım 2020 Perşembe
0

Sonbahar Aylarının Vazgeçilmezi: Kahve

Çok eski zamanlarda dünyanın belirli bölgelerinde ortaya çıkan kahve, sonbahar aylarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Özellikle soğuk mevsimlerde daha sık tüketilen ve insanların en önemli içecek ihtiyaçları arasında yer alan kahve günümüzde dünyanın çeşitli bölgelerinde farklı lezzetlere yelken açmaya devam etmektedir.

Evrensel bir içecek olarak kabul gören kahve, yıllar içerisinde tohumdan kupaya doğru yolculuk yapmıştır. Bu süreçte birçok işlemlerden ve karışımlardan geçen kahve günümüzde farklı farklı lezzetleriyle insanların en sık tükettiği içecekler arasında büyük yerlere gelmiştir. Kahvenin geçmişten bugüne yolculuğu çok farklı tat ve lezzetlerden geçse de günümüzde herkesin seçimi aşağı yukarı belli olmuştur. Kimisi sert, kimisi yumuşak içimli kahveleri bu noktada tercih ediyor. Peki sizler bu enfes kahve lezzetlerini sadece tek bir tık ile alabileceğinizi biliyor muydunuz?

Tüm evreni birbirine bağlayan bir içecek olan kahve, dünyanın her bölgesinde her ırktan ve milletten kişilerin içeceği bir içecek türü olarak yer almaktadır. Sıcak içecekler noktasında tercih edilmesi çok kolay olan bu kahveler milletlere de kültür noktasında çok şey katmaktadır.

Evrensel Dil: Kahve

Her milletin kendine göre bir kahve dili bulunmaktadır. İtalya da kahve içimi sabah kahvaltıda Cappuccino iken, Fransa da ise kahvaltı öğününde sütlü kahveler tercih edilmektedir.

Her ülkede aşağı yukarı birbirine benzeyen kahve kültürleri bulunmaktadır. Evrensel dil olarak adlandırdığımız bu nefis içecek; bizlerin her işlerinde yardımcı olmakta ve bizlere en iyi dostluğu yapmaktadır. Hadi sizlerle biraz da  gelişmiş ülkelerde kahve kültürünü inceleyelim..

Aşıklar Şehri İtalya Kahve Kültürü

İtalyanlar, kahvaltı öğünlerine düşkün ve bu noktada günlerini kahve ile açmakta kararlıdırlar. Sabah saatlerinde çok sık tüketilen cappuccino öğlen saatlerine doğru şehrin hiç bir yerinde bulunması mümkün olmayan bir kahve türüdür.

İtalyanlar için kahve öyle bir kültür oluşturmuş ki; kahve içilen mekanlara da bar adı verilmektedir. Coğrafyamızda Türk kahvesi ne ise İtalya da ise bu espresso olarak bilinmektedir.

Moda ve Tarihsel Yapılarıyla Ünlü Fransa Kahve Kültürü

Fransızlar diğer ülkelere nazaran kahvelerini sakin bir ortamlarda ve hoş bir sohbet ederek içmeyi severler. Fransa da diğer ülkelerin sert kahve ilgilerine nazaran biraz daha yumuşak içim denilen, sütlü kahveler tercih edilmektedir.

Fransa denilince akıllara ilk gelen kruvasan besinin yanına kesinlikle filtre kahve sipariş edilir.

Kahve Sektörünün En Büyük Pay Sahiplerinden Birisi: Vietnam

Dünya genelinde kahve çekirdekleri ve pazarlanması noktasında pazardaki en büyük pay sahiplerinden birisi olan Vietnam da kahve onlar için aile demek. Kahve noktasında insanlar oldukça hassas olduğunu söylenmekte. Vietnam bu noktada pazarladıkları ürünlerine çok fazla sahip çıkmakta ve pazarda her zaman en güçlü ülke olduğunu bu şekilde göstermektedir.

Genel olarak tüm ülkelerde kahve kültürü sonbahar aylarında tercih edilmekte ve bazı ülkeler dışında birçok Avrupa ülkesi yaz aylarında yurt dışından soğuk kahve siparişi vermektedirler. Ülkemizde ise kış aylarında da yer alan soğuk kahveler tercih edilmekte. Sonbahar aylarının soğuk ve sıcak ayırt etmeksizin çay sonrasında ki en büyük içecek kahve olarak bilinmektedir.

Ülkelerin çoğu kahve noktasında farklı kültürlere sahip. Dünyanın her noktasında tüketebilecek içerik olarak gösterilen kahveler farklı içim tarzları ve her sene farklı bir kahve çeşitleri ile güncellenmeye devam etmektedir.

İçeceklerin güncellenmesi, farklı aromalar katılması çok normal bir şey fakat bu içecek her sıcak ürün içeceği ise kıvamı tutturmak oldukça zor olmaktadır. Kahve çekirdeklerinin diğer ürünlere kıyasla en büyük farkı ise bu noktada ortaya çıkmaktadır. Kahveye olan ilginin ve tutkunun aslında bu sebepten dolayı bitmediği de aşikar.

Atlantik Coffee

Yayınlanma: 26 Kasım 2020 Perşembe ~ 26 Kasım 2020 Perşembe

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme