Taze Kahve Neden Önemlidir?
26 Kasım 2020 Perşembe
0

Taze Kahve Neden Önemlidir?

Coğrafyamızda çok eskilerden beri yer alan kahve kültürü günümüze kadar gelmiştir. Türk kahvesi ile başlayan bu süreç yıllar geçtikçe dünyanın farklı kahve çeşitleriyle tanışması sonrasında bizleri de buldu. İnsanların günlük yaşantılarında kahve içmeden bir gün geçirebilmesi bile artık zor gelmekte iken bu noktada ise birçok yazılar, makaleler üretilmekte. Kahve kültürünü Türkiye coğrafyasında birçok marka kendi adıyla yaymak isterken bu noktada ise müşterilerin damak tadına uymayan ve içilen bir içimin sonrakiyle farkının olması sebebiyle farklı farklı tadımlara ve markalara yönelim sağlanmaktadır.

Kahve içiminde kahvenin tazeliği en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Kahvenin kokusu, rengi ve üzerine küçük eklemeler yapıldığın da ki kıvamı en önemli unsurlar arasında gözükmektedir. Kahvelerin taze bir şekilde müşterilerle buluşması ve müşterilerin en iyi lezzeti yakalayabilmesi en önde gelen dönüşümlerden bir tanesidir.

Dünyanın farklı bir hal alması ile birlikte insanların evde geçirdikleri süre yükseldi. Korona virüs pandemisinin tüm dünyada görülmesi ile birlikte insanlar evde geçirdikleri süre boyunca farklı lezzetler yakalamak istemektedirler. Yapacakları iş, ödev vb. noktalarda yanlarına bir arkadaş arama noktasında ise kahveye yönelmektedirler. Pandemi sürecinde insanlar evlerinde rahat tüketimini sağlayabileceği besinlere odaklanırken kahve severler ise farklı lezzetleri yakalayabilmek adına Atlantik Coffee  blog sayfasından çıkamamakta.

İnsanların diğer markalardan gördüğü yeni ürünler ile birlikte birçok markalardan da istekleri bu şekilde olmaktadır. Farklı lezzetler demişken günümüzde filtre kahvelerin aromalı ürünleri çıkması sonrasında insanların çoğu yönelimi bu noktaya kaydı. Gerçek kahve tutkunlarının ise tek bir derdi var: Taze kavrulan bir kahve çekirdeği bulabilmek. Taze kahve ile ilgili tüm merak edilenler içeriğimizin devamında..

Kahve tutkunlarının sürekli olarak taze kavrulmuş kahve aramasının asıl amacı nedir? Kahvelere tat veren, kıvamını tutturan o ince detay tazeliği midir? Taze olmayan kahve ile taze kavrulmuş kahvenin arasında nasıl bir tat farkı bulunmaktadır?

 

Kahve Çekirdekleri Nasıl Kavrulur?

Dünyanın her noktasından elde edilen kahve çekirdekleri kavrulurken birçok ince aşamalar bulunmaktadır. Kahve kavrulumu sırasında karbondioksit gazlarının açığa çıktığını ve bu gaz çıkışı kavrulan taze kahve çekirdeklerinin paketlenmesine kadar o ambalaj içerisinde gerçekleşir. İçeride yaşanılan basınç her tarafı yerle bir edebilirken kahve paketlerinin içerisinde yer alan bazı maddeler ile birlikte gaz dışarıya aktarılmaktadır. Taze kavrulan kahvenin ise birkaç gün dinlendirilmesi gerekmekte ve sonrasında hızlı bir şekilde gönderime hazır olabilmektedir.

Müşterilerinin siparişleri sonrasında kahve kavuran birçok kahve şirketi bu noktada müşterilerine sağladığı özverili hizmet ve butik kahve anlayışı ile oldukça sevilmektedir. Her gün kavurdukları taze kahve mantıkları ile devam eden bu butik kahve şirketleri sektörde adından oldukça söz ettiren endüstriyel kahve şirketleri arasında büyük bir beğeni farkı yaratmaktadır.

Kahve tüketimi coğrafyamıza eski zamanlarda yerleşmiş ve bunun kültürünü halen bu zamanlarda bile büyük bir şekilde görebildiğimiz bir üründür. İnsanların kahveye olan tutkusu ise bu coğrafyada her geçen gün kahveye olan tüketimin arttığını gözlemlememizi sağlamaktadır.

 

Taze Kavrulmuş Kahve Nasıl Korunmalıdır?

İnsanların taze kahveye olan lezzet ilgisi bilinmektedir. Bu noktada taze kahve kadar taze kahve paketlenmesi olayı da dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Taze kavrulan kahvelerin paketlenmeleri bir süre sonra sıcaklık, hava, nem ve güneş ışığına maruz kalmaktadır. Bu noktada ise kahvenin tüm tazeliği ortadan kalkarken dikkatsiz yapılan işlerde ise müşterinin memnuniyetsizliği olası ihtimaldir.

Taze kavrulan kahveler kesinlikle güneş ışığı olmayan ve bir mutfak dolapı ya da kiler gibi noktalarda muhafaza edilmelidir. Paket içerisinde bu şekilde muhafaza edilen kahveler her zaman tazeliğini korur ve olası bir sipariş sonrasında da müşterinin oldukça beğenisini kazanacaktır.

Taze kavurulan kahve çekirdekleri muhafaza edildiklerinde tazeliğini üç hafta içerisinde kaybetmez. Öğütülmüş kahvelerde ise bu durum daha farklı olmakta ve paket açılmasının hemen ardında ki beş saatlik süreçte en lezzetli halini, üç günde ise taze halini kaybetmektedir. Taze kavrulan kahve çekirdeklerinin bu noktada ömrü biraz daha fazla olmakta ve üç haftalık muhafaza süreci bulunmaktadır.

Taze kahve lezzetini ideal bir ortamda yakalamak için kahveyi çekirdek şeklinde almak gerekmektedir. Bu noktadan sonra da paketi maksimum on beş gün içerisinde tüketmeli ve içiminize göre gramajını almanızı öneririz.

Bizleri sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

https://atlantikcoffee.com/

https://www.instagram.com/atlantik_coffee/?hl=tr

https://www.facebook.com/Atlantik-Da%C4%9F%C4%B1t%C4%B1m-ve-Pazarlama-175706579919728

 

Atlantik Coffee

Yayınlanma: 26 Kasım 2020 Perşembe ~ 26 Kasım 2020 Perşembe

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme